[English version follows.]


Chungking Express Hong Kong'ta 14 sene once cekilmis bir film. Filmde anlatılan iki hikaye de karşılıksız çıkan aşklarla ilgili. In the Mood for Love ve 2046'dan sonra yönetmenin bu filmini de çok beğendim. Oyunculuk çok iyi, Faye Wong sarkiciliktan oyunculuga gecmis, Tony Leung ise gercekten iyi bir oyuncu (ItMfL ve 2046'da da kendisini Mr. Chow olarak izleyecegiz). Bunun yaninda Wong Kar Wai'in sıradışı çekim teknikleri yine bu filmi farklılaştırmış. Yönetmenin diğer filmlerini sevdiyseniz veya fotoğrafa ilgi duyuyorsanız bu filmi de seveceksiniz, eminim.

Filmin yutub'da yayınlanan ama benim DVD'de olmayan çıkarılmış sahnelerini aşağıya koyuyorum. DVD'yi ben Amazon'dan sipariş etmiştim, ODTÜ taraflarında bulunanlar varsa ödünç verebilirim. Çıkarılmış sahneler Wong Kar Wai filmleri için önemli çünkü adam çoğunu kendi yazdığı senaryolarına çok da sadık kalmıyor, çekim sonrası çok miktarda işleme yapıp filmi birleştiriyor. Bu videoyu gördüğüm için mutluyum bu yüzden. Videoda filmin başrol oyuncularından Faye Wong'un Cranberries cover'ını duyabilirsiniz. Faye Wong bir aralar Hero filminin müziğine de katkıda bulunmuştu.Gerçekten güzel bir film.


----

[Well this is primarily for Xi Zhu :)]

Chungking Express is a movie shot 14 years ago in Hong Kong. The two stories in the movie are both about unrequited love, a theme I personally think Wong Kar Wai really excels at. After watching In the Mood for Love and 2046, I also like this movie from the same director. The acting is really good, with Faye Wong who has a singing background and more famous Tony Leung (whom you'll watch as Mr Chow in In the Mood for Love and 2046). Along with this, the interesting shooting techniques of Mr. Wong suits the movie a lot. If you liked other movies from the same director or if you are into photography, you'll definitely find this movie interesting.

I found the deleted scenes and Wong Kar Wai commentary -which were not included in the DVD I got from Amazon- on youtube, you can see the video above. Deleted scenes are important for Wong Kar Wai movies because the screenplays -which are generally written by himself- are not followed strictly. The post processing step after the shooting is over is important for him. This is why I am so happy to see this video. In the video you can also hear a Cranberries Dreams cover by Faye Wong. Its a great song. Faye Wong also contributed to Hero movie soundtracks before.

All in all, a great movie to watch.