The Economist'in 2008 IT Industry Competitiveness Index raporu, özet bölümü (executive summary) her şeyi açıklıyor. Özellikle şu cümleler Türkiye'deki bilişim sektörü için altyapının ne durumda olduğunu gösteriyor, bizim durumumuzu özetliyor:


Competitive broadband markets help cultivate strong IT sectors. Without fast, reliable and secure Internet access, technology firms cannot interact effectively with partners and the research community, nor can they sell their services online. IT industries in the index top tier all derive substantial benefit from the high-quality networks developed through competition, but more telecoms liberalisation is needed in less developed regions to spur infrastructure development.


Aynı konuyu geçenlerde Milliyet'ten Metin Münir de işlemişti.

Türk Telekom özel bir tekel, internet üzerinde ise halen saçma sapan yasalar yüzünden kara bulutlar dolaşıyor. Herhangi bir gün hangi web sitesinin kapanacağını kimse bilmiyor. Diğer taraftan ülkenin en üst düzey yöneticisi ise arkaik yasaları değiştirmek, yeni çağa ayak uydurmak gerekirken ve bunun sorumluluğu üzerindeyken "ben youtube'a giriyorum, siz de girin" diyebiliyor, suçu teşvik ediyor.

Her şeyi toplayın, neden 3. sınıf bir ülke olduğumuz ortaya çıkıyor.